IRFP250PBF
DigiKey Part Number
IRFP250PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFP250PBF
Description
MOSFET N-CH 200V 30A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
55 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 30A (Tc) 190W (Tc) Through Hole TO-247AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRFP250PBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2800 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
190W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
85mOhm @ 18A, 10V