FVT10006E50R00JE
FVT10006E50R00JE
FVT10006E50R00JE
DigiKey Part Number
FVT100-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FVT10006E50R00JE
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 100W
Detailed Description
50 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
50 Ohms
Size / Dimension
0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
100W