V8KM60DUHM3/H
DigiKey Part Number
V8KM60DUHM3/HGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V8KM60DUHM3/HGICT-ND - Cut Tape (CT)
V8KM60DUHM3/HGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V8KM60DUHM3/H
Description
DIODE ARRAY SCHOT 60V 8A FLATPAK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 60 V 8A Surface Mount 8-PowerTDFN
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
2 Independent
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
8-PowerTDFN
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
8A
Supplier Device Package
FlatPAK 5x6 (Dual)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
640 mV @ 4 A