V10PM6HM3/H
DigiKey Part Number
112-V10PM6HM3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V10PM6HM3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-V10PM6HM3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10PM6HM3/H
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
1650pF @ 4V, 1MHz
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
640 mV @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)