SMC3K78CAHM3/57
DigiKey Part Number
112-SMC3K78CAHM3/57TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMC3K78CAHM3/57CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMC3K78CAHM3/57DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K78CAHM3/57
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Detailed Description
126V Clamp 23.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V