SMC3K78CA-M3/9A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2,057
Datasheet
Direct
In Stock: 1,642
Datasheet
Littelfuse Inc.
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 350
Similar
Similar
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
YAGEO
126V Clamp 23.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K78CA-M3/9A
DigiKey Part Number
SMC3K78CA-M3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K78CA-M3/9A
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K78CA-M3/9A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V