SMBJ43CA-E3/52
DigiKey Part Number
SMBJ43CA-E3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ43CA-E3/52GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ43CA-E3/52GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ43CA-E3/52
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 8.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V