SMB10J11A-E3/5B
DigiKey Part Number
112-SMB10J11A-E3/5BTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMB10J11A-E3/5BCT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMB10J11A-E3/5BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J11A-E3/5B
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 54.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V