BZX55C18-TAP
DigiKey Part Number
BZX55C18-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX55C18-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55C18-TAP
Description
DIODE ZENER 18V 500MW DO204AH
Detailed Description
Zener Diode 18 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX55C18-TAP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 13 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms