WSLP27261L000FEA
DigiKey Part Number
541-4375-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-4375-1-ND - Cut Tape (CT)
541-4375-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP27261L000FEA
Description
RES 0.001 OHM 1% 7W 2726
Customer Reference
Detailed Description
1 mOhms ±1% 7W Chip Resistor Nonstandard Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSLP27261L000FEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Nonstandard
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.113" (2.88mm)