RE60N1500C02
DigiKey Part Number
541-RE60N1500C02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE60N1500C02
Description
NH-5 150 1% RE60N1500 C02
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Resistance
150 Ohms
Height - Seated (Max)
0.335" (8.51mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
5W
Package / Case
Axial, Box
Composition
Wirewound
Grade
Temperature Coefficient
±20ppm/°C