RCG0805100KJNEA
DigiKey Part Number
541-1846-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1846-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1846-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG0805100KJNEA
Description
RES 100K OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
100 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RCG0805100KJNEA Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)