M55342K06B100DRS3
DigiKey Part Number
541-M55342K06B100DRS3TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-M55342K06B100DRS3CT-ND - Cut Tape (CT)
541-M55342K06B100DRS3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342K06B100DRS3
Description
RES SMD 100 OHM 1% 0.15W 0705
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 0.15W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Military Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M55342K06B100DRS3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)