CRCW0603100RDHEAP
DigiKey Part Number
541-100AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-100AYCT-ND - Cut Tape (CT)
541-100AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0603100RDHEAP
Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0603100RDHEAP Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)