MKP1848H64550JP5
DigiKey Part Number
2870-MKP1848H64550JP5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP1848H64550JP5
Description
CAP FILM 45UF 5% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45 µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.791" (45.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
500V
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
3 mOhms
Features
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL