MAL229967102E3
DigiKey Part Number
4863PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL229967102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.41 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.615 A @ 10 kHz
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C