MAL219390103E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 23
Datasheet
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 500mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
MAL219390103E3
DigiKey Part Number
4571PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219390103E3
Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.94 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.716 A @ 10 kHz
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C