MAL215957471E3
DigiKey Part Number
4363PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215957471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 210mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL215957471E3 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
588 mA @ 10 kHz
Impedance
290 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
210mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C