MAL215952122E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 349
Datasheet
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 130mOhm 5000 Hrs @ 105°C
MAL215952122E3
DigiKey Part Number
4357PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215952122E3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.898 A @ 10 kHz
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C