MAL209639152E3
DigiKey Part Number
4550PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL209639152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 131mOhm 5000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL209639152E3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
10.5 A @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
118 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.937" (100.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
131mOhm
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C