MAL209629821E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
820 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 231mOhm 5000 Hrs @ 85°C
MAL209626122E3
MAL209629821E3
DigiKey Part Number
4546PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL209629821E3
Description
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency
7.05 A @ 10 kHz
Impedance
206 mOhms
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.150" (80.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
231mOhm
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C