MAL209626122E3
MAL209626122E3
DigiKey Part Number
4329PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL209626122E3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 82mOhm 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency
8.55 A @ 10 kHz
Impedance
52 mOhms
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.756" (70.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
82mOhm
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C