AC03000008209JACCS
DigiKey Part Number
PPC3W82ACT-ND - Cut Tape (CT)
PPC3W82ATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC03000008209JACCS
Description
RES 82 OHM 3W 5% AXIAL
Detailed Description
82 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
AC03000008209JACCS Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.512" L (5.50mm x 13.00mm)