AC03000007509JACCS
DigiKey Part Number
56-AC03000007509JACCSCT-ND - Cut Tape (CT)
56-AC03000007509JACCSTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC03000007509JACCS
Description
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL
Detailed Description
75 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
AC03000007509JACCS Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.512" L (5.50mm x 13.00mm)