PSAD65-12-B1
DigiKey Part Number
3989-PSAD65-12-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAD65-12-B1
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
No Load Power Consumption
210mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 1.98" W x 1.32" H (119.9mm x 50.3mm x 33.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, FCC, PSE
Current - Output (Max)
5A