TK60S06K3L(T6L1,NQ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TK60S06K3L(T6L1,NQ |
Description | MOSFET N-CH 60V 60A DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 60A (Ta) 88W (Tc) Surface Mount DPAK+ |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TK60S06K3L(T6L1,NQ Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2900 pF @ 10 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 88W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Supplier Device Package DPAK+ |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 30A, 10V |