TK55S10N1,LQ
TK55S10N1,LQ
DigiKey Part Number
TK55S10N1LQTR-ND - Tape & Reel (TR)
TK55S10N1LQCT-ND - Cut Tape (CT)
TK55S10N1LQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK55S10N1,LQ
Description
MOSFET N-CH 100V 55A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 55A (Ta) 157W (Tc) Surface Mount DPAK+
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK55S10N1,LQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3280 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
157W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
DPAK+
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5mOhm @ 27.5A, 10V