TK155U65Z,RQ
DigiKey Part Number
264-TK155U65ZRQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK155U65ZRQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK155U65ZRQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK155U65Z,RQ
Description
DTMOS VI TOLL PD=150W F=1MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 18A (Ta) 150W (Tc) Surface Mount TOLL
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
155mOhm @ 9A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 730µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1635 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V