TK095N65Z5,S1F
DigiKey Part Number
264-TK095N65Z5S1F(S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK095N65Z5,S1F
Description
650V DTMOS6-HIGH SPEED DIODE
Detailed Description
N-Channel 650 V 29A (Ta) 230W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
95mOhm @ 14.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.27mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2880 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V