TK090U65Z,RQ
DigiKey Part Number
264-TK090U65ZRQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK090U65ZRQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK090U65ZRQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK090U65Z,RQ
Description
DTMOS VI TOLL PD=230W F=1MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 30A (Ta) 230W (Tc) Surface Mount TOLL
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 15A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.27mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2780 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLL
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V