TK042N65Z5,S1F
DigiKey Part Number
264-TK042N65Z5S1F(S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK042N65Z5,S1F
Description
650V DTMOS6 HSD 42MOHM TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 55A (Ta) 360W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
42mOhm @ 27.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 2.85mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
105 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6280 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
360W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V