TCR2LF18,LM(CT
DigiKey Part Number
TCR2LF18LM(CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR2LF18LM(CTCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR2LF18LM(CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR2LF18,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SMV
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SMV
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR2LF18,LM(CT Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.62V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
2 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SMV
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V