GT50JR22(STA1,E,S)
DigiKey Part Number
264-GT50JR22(STA1ES)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT50JR22(STA1,E,S)
Description
IGBT 600V 50A TO-3P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 50 A 230 W Through Hole TO-3P(N)
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 50A
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Power - Max
230 W
Packaging
Tube
Input Type
Standard
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
100 A