TPS73250DBVT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS73250DBVT |
Description | IC REG LINEAR 5V 250MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPS73250DBVT Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 550 µA |
Series | Current - Supply (Max) 950 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 250mA | Base Product Number |