TPS6286A10VBMR
DigiKey Part Number
296-TPS6286A10VBMRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS6286A10VBMRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS6286A10VBMRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS6286A10VBMR
Description
2.4V-TO-5.5V INPUT, 10A HIGH-FRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 10A 13-PowerVFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS6286A10VBMR Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
13-VQFN-HR (3x2)
Voltage - Input (Min)
2.4V