OPA170AID
DigiKey Part Number
296-29493-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA170AID
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OPA170AID Models
Category
Voltage - Input Offset
250 µV
Mfr
Current - Supply
110µA
Packaging
Bulk
Current - Output / Channel
17 mA
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
0.4V/µs
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gain Bandwidth Product
1.2 MHz