LT1009ILP
DigiKey Part Number
296-9587-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1009ILP
Description
IC VREF SHUNT 0.2% TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 10 mA TO-92-3
EDA/CAD Models
LT1009ILP Models
Category
Tolerance
±0.2%
Manufacturer
Texas Instruments
Temperature Coefficient
35ppm/°C
Packaging
Bulk
Current - Cathode
400 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Output
10 mA