LP3991TL-1.5EV-VIEW-B
LP3991TL-1.5EV
DigiKey Part Number
296-49812-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3991TL-1.5EV
Description
EVAL BOARD FOR LP3991
Customer Reference
Detailed Description
LP3991 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
300mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
1.65V ~ 4V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
LP3991
Voltage - Output
1.5V