LP3892ESX-1.2/NOPB
DigiKey Part Number
LP3892ESX-1.2/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP3892ESX-1.2/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP3892ESX-1.2/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3892ESX-1.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A TO263
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP3892ESX-1.2/NOPB Models
Current - Supply (Max)
8 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage Dropout (Max)
0.50V @ 1.5A