LP38843S-1.2/NOPB
DigiKey Part Number
LP38843S-1.2/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38843S-1.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.2V 3A TO263
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP38843S-1.2/NOPB Models
Current - Supply (Max)
40 mA
Packaging
Tube
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 3A