LP38842S-0.8/NOPB
DigiKey Part Number
LP38842S-0.8/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38842S-0.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 0.8V 1.5A TO263
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP38842S-0.8/NOPB Models
Current - Supply (Max)
40 mA
Packaging
Tube
PSRR
80dB ~ 58dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage Dropout (Max)
0.315V @ 1.5A