LP3882ESX-1.2/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LP3882ESX-1.2/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 1.2V 1.5A TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-5) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LP3882ESX-1.2/NOPB Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 30 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 8 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V | Supplier Device Package TO-263 (DDPAK-5) |
Voltage Dropout (Max) 0.32V @ 1.5A | Base Product Number |