LP3882ES-1.5/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 68
Datasheet
In Stock: 500
In Stock: 180
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 500
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 4,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-5)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP3882ES-1.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-41573-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3882ES-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A TO263
Detailed Description
EDA/CAD Models
LP3882ES-1.5/NOPB Models
Current - Supply (Max)
8 mA
Packaging
Tube
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 1.5A