LP2981A-33DBVR
DigiKey Part Number
296-17361-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-17361-1-ND - Cut Tape (CT)
296-17361-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2981A-33DBVR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LP2981A-33DBVR Models
Current - Supply (Max)
1.7 mA
PSRR
63dB (1kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.37V @ 100mA