LMR14206XMKE/NOPB
DigiKey Part Number
LMR14206XMKE/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LMR14206XMKE/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LMR14206XMKE/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR14206XMKE/NOPB
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 600mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMR14206XMKE/NOPB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
42V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
34V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.25MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-THIN
Voltage - Input (Min)
4.5V