LM78L12ACZ/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 22,379
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,918
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
STMicroelectronics
onsemi
In Stock: 233
onsemi
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM78L12ACZ/NOPB
DigiKey Part Number
LM78L12ACZ/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM78L12ACZ/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM78L12ACZ/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Packaging
Bulk
PSRR
54dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V