LM78L12ACZ/LFT3
DigiKey Part Number
296-LM78L12ACZ/LFT3CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM78L12ACZ/LFT3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM78L12ACZ/LFT3
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
EDA/CAD Models
LM78L12ACZ/LFT3 Models
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
PSRR
54dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V