LM5007MM/NOPB
DigiKey Part Number
296-LM5007MM/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM5007MM/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM5007MM/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM5007MM/NOPB
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 8VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 500mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM5007MM/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
75V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Output (Max)
73V
Part Status
Active
Current - Output
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-VSSOP
Voltage - Input (Min)
9V