LM43602DSUT
DigiKey Part Number
296-46641-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-46641-1-ND - Cut Tape (CT)
296-46641-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM43602DSUT
Description
IC REG BUCK ADJ 2A 16SON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 2A 16-VFDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
LM43602DSUT Models
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output (Max)
28V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package
16-SON (4x5)
Voltage - Input (Min)
3.5V