LM3940IMPX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM3940IMPX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM3940IMPX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM3940IMPX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3940IMPX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-4
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
EDA/CAD Models
LM3940IMPX-3.3/NOPB Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Input (Max)
7.5V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V